Az emésztési zavarok és az emésztőszervek megbetegedéseinek három fő kiváltó oka van: a táplálkozási hibák, az erős hatású gyógyszerek és a stressz.
A rossz táplálkozási szokások egyszerűen megváltoztathatók. A tüneteket esetenként eredményesebben és ártalmak nélkül lehet kezelni gyógynövényekkel,mint kémiai gyógyszerekkel.
Az emésztési zavaroknak és megbetegedéseinek előrelátó és tartós terápiája mindig megköveteli a táplálkozási és ivási szokások megváltoztatását is. Az átállás nemcsak az egészségtelen és helytelen élelmiszer kiválasztásra vonatkozik(túl sok fehérje,finomliszt,konzerv,és túl kevés a nyers étel,a telítetlen zsírsav,a ballasztanyag.)
Ha nem szakítunk elég időt az étkezésünkre, ha összevissza eszünk,iszunk,munka,olvasás,vagy tévénézés közben,ha nem vagyunk képesek eleget pihenni,kikapcsolni a mindennapokból feltöltődni,ha rendszertelenül kapkodva,alapos rágás nélkül eszünk,így különböző emésztési zavarok keletkezhetnek.
Az erre hajlamos embereknél az emésztőcsatorna igen hevesen reagál a stresszre és a pszichikai megterhelésre is. Az erős hatású gyógyszerek okozzák az emésztőszervi zavarok jelentős hányadát.
A panaszok négy csoportja:
– a diffuz hasfájás,a gyomor fájás, a bél, gyomor epehólyag görcsszerű fájdalmai és kólikája. Ezek jelentkezhetnek mind egyszeri,mind krónikusan visszatérő formájában.
– a második csoportot az étvágytalanság,a teltségérzés,a felfúvódás,a bizonyos ételektől való utálkozás,vagyis a gyenge emésztés képezi,túl kevés az energiájuk.
– a harmadik csoport a gyomorrontás területe,amely gyakran fertőzésre vezethető vissza,émelygéssel és hányingerrel jár.
Ha az ilyen fertőzés a gyomor helyett a bélben zajlik,a következmény igen gyakran bélkólika és akut vagy krónikus hasmenés. Ezek a zavarok különösen kívülről jövő hatás következtében,vagyis romlott élelmiszerek,klímaváltozás,szokatlan ételek,okozzák.
– a negyedik a legelterjedtebb, az emésztési zavar, a székrekedés(obstipáció),amelynek krónikus formájában a lakosság 10 százaléka szenved.
Az emésztőrendszer megbetegedéseivel kapcsolatban elengedhetetlen,hogy ne utaljunk még egyszer a gyógykoplalás áldásos hatásaira.
A kultúrtörténetekből ismert ,hogy a szentek és a vallásos emberek a böjtöt gyakran akkor alkalmazták, ha lelkileg akarták összeszedni magukat, vagy ha az elkövetkezendő felszentelésre vagy a nagy teljesítményre(misszióra) akartak felkészülni.
Semmi esetre sem szabad a gyomor és bélzavarokkal küszködő embert evésre kényszeríteni,amíg nincs étvágya.
Kisgyermekek és különösen a csecsemők esetében legyünk rendkívül óvatosak. Hogy a gyakori és hosszan tartó hányás és hasmenés következtében fellépő belső kiszáradást megakadályozzuk,állandóan itassunk velük borsmenta,kamilla vagy édesköményteát kisadagokban
Tegyünk a teába egy csipet sót is /a só leköti a folyadékot a testben./ Adjunk a gyerekeknek,felnőtteknek sós ropit. Az egészen pici csecsemők akut hasmenéses megbetegedését azonban feltétlenül orvossal kell kezeltetni !
Édeskömény (Foeniculum vulgare)
A jellegzetes, ánizsos ízű fűszernövényt régóta használják emésztési zavarok felfúvódás, hányinger kezelésére. A premenstruációs szindrómát kísérő hasi görcsök ellen is hatékony lehet. Főzhetünk belőle teát, vagy akár az olajából is tehetünk a nyelvünk alá, viszont arra figyeljünk, hogy mindenképpen jó minőségű, ellenőrzött forrásból származó olajat vásároljunk.
Gyömbér (Zingiber officinale)
A gyömbér megfelelő mértékben fogyasztva segíthet az emésztési zavarok leküzdésében. Megmozgatja a gyomrot és csökkentheti a hasi fájdalmakat. Kifejezetten ideális például savtúltengés esetén, de természetesen csak mértékkel. A gyömbér gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően hatékonyan csökkentheti a menstruációs fájdalmakat. Gyömbérolajjal például külsőleges használattal, a hasi terület átmasszírozásával csökkentheti a fájdalmat, a gyömbér tea és az étrend-kiegészítők is hatékonyak lehetnek.
Feketekömény-magolaj(Nigella sativa)
- csökkenti a nem megfelelő emésztés kellemetlen tüneteit, a puffadást, a gázképződést. Védi a májat, a megfelelő epetermelődést támogatja, segíti a hasznos tápanyagok felszívódását .
- Az emésztőrendszert terhelő baktériumok, gombák ellen is hasznos hatóanyagokat tartalmaz
- A fekete kömény olajában található timokinon jótékony hatással bír a vastagbélgyulladásra. Csökkenti a gyulladást elősegítő citokinek szintjét
- A tanulmányok kimutatták, hogy a fekete kömény olaja erőteljesen védi az érzékeny gyomornyálkahártyát. Védelmet nyújt az alkohol, a stressz káros hatásaival szemben .
- Összetevői visszaállítják az optimális gyulladásos egyensúlyt – erőteljesen elnyomják a krónikus gyulladást, ugyanakkor elősegítik az egészséges immunválaszt.
Édesgyökér (Glycyrrhiza glabra)
Az édesgyökér jótékony hatása, egy kiváló természetes édesítő, ami egészséges, ellenben a cukorral. De arról talán kevesen tudnak, hogy az édesgyökér simaizomgörcsoldó szer, ami csökkenti a gyomorsav termelést és ezáltal gátolja a gyomorégést. Mindez remekül hangzik, azonban fontos, hogy az előírásokat betartva fogyasszuk a édesgyökeret, mivel ha a napi megengedett 3 csésze tea fogyasztást túllépjük letargikus állapotba kerülhetünk, valamint nátrium- és víz visszatartást, kálium veszteséget és magas vérnyomást okozhat.
Kamilla (Matricaria recutita)
Gyomorbántalmak ellen a kamilla az egyik leghatásosabb tea, hiszen görcsoldó, szélhajtó, gyomor erősítő és bél fertőtlenítő tulajdonságokkal rendelkezik. Emellett a kamilla kiváló gyulladáscsökkentő, így segít a bélrendszer gyulladásából adódó panaszok leküzdésében is.
Kapor (Anethum graveolens)
A kaprot évezredek óta használják a gyomorégés kezelésére és az emésztőrendszer általános nyugtatására. Ha gyomorégést tapasztal morzsoljon össze kapor termést és készítsen belőle teát. Ha még sem ezt az utat választaná annak érdekében, hogy gyomorégését elmulassza, akkor javasoljuk, hogy készítsen ételeket kaporral. Valószínűleg egy kapros tökfőzelék, vagy kapros túrós lepény, feta sajtos kapros szendvicskrém jobban ízlik, mint a kapor tea.
Lenmag(Linum usitatissimum L.)
A lenmagot bélrenyheség, bélmegbetegedések és székrekedés esetén az emésztés szabályozására használják. Klinikai tanulmányok arra engednek következtetni, hogy a lenmag fogyasztása megvéd a bél- és mellráktól.
Naponta fogyassz egy evőkanál őrölt lenmagot egy pohár folyadékkal – vízzel, tejjel, joghurtban, vagy a müzlidbe is keverheted. A terápia folyamán feltétlenül igyál másfél-két liter folyadékot, mert az elégtelen folyadékbevitel súlyosbíthatja a panaszokat.
A lenmagból kinyert olaj is meggyorsíthatja a lelassult emésztést. Síkossá teszi a székletet, ezáltal elősegíti, hogy könnyebben és nagyobb tömegben tudjon távozni a szervezetből.
Használata azonban nem ajánlott bélelzáródás, illetve a tápcsatorna beszűkülése esetén.
Hasmasszázs
Ha étkezés előtt elvégzed a következő kétperces hasmasszázst, gyomorpanaszaid enyhülni fognak, gyógyszer nélkül is megszűnhetnek.
Feküdj a hátadra, térdeid hajlítsd be, talpad legyen a talajon.
Helyezd mindkét kezét a hasadra, és masszírozd körkörösen tenyereddel és ujjaiddal az óra járásával megegyezően, majd ellentétesen is.
Az érzékeny pontokat lentről felfelé haladva óvatosan nyomd, amíg a fájdalom nem enyhül.
A masszázs alatt ügyelj az egyenletes és mély belégzésre!
Szeretettel!
Kati
Fülakupunktúrás Addiktológus természetgyógyász, masszázsterapeuta, családterapeuta