A tudatos immunerősítő módszerekkel a szervezet könnyen felkészíthető a küzdelemre.
Immunrendszerünket számtalan komoly megterhelés éri fejlett, civilizált létformánk ellenére. Szervezetünket a helytelen táplálkozás, a szűnni nem akaró nagy foku stressz, a rendszertelen és mozgásszegény életmód és a környezetünkből ránk leselkedő milliónyi vegyi anyag terheli leginkább. Rengeteget hallunk és olvasunk róluk, s mégis alig-alig változtatunk, hogy ne akkor kelljen kapkodni, amikor már nagy a baj.
Immunrendszerünk hihetetlen dolgokra képes még agyongyötört testünkben is: legyőzi azt a milliónyi kórokozót, ami naponta bombáz bennünket, felismeri a hibás struktúrájú sejteket, s gyorsan eltakarítja őket, felismeri az egészségünket veszélyeztető anyagokat, s mindent megtesz azok hatástalanításáért… Ám ahhoz, hogy kifogástalanul tudjon működni, nekünk is támogatnunk kell, különben a sorozatos támadásban kimerül, s az állandó harcban alulmarad.
A baktériumok, vírusok és gombák elleni küzdelem is teljesen észrevétlen marad mindaddig, míg az immunrendszer erősebb. S a porra, pollenekre való reakció sem okoz semmilyen komolyabb tünetet, amíg ellenállóerőnk tökéletesen működik. Panasz, tünet, betegség csak akkor alakul ki, ha az immunrendszer megadta magát, s a harcban alul maradt.
Ezért legjobb, ha minden erőnkkel védjük, és erősítjük ezt a lenyűgözően összetett és sokszínű rendszert.
A megfelelő, erős immunrendszer a megelőzés kulcsa: ebben jelentős szerepe van egyrészt az egészséges bélflórát helyreállító probiotikum kúrának, másrészt a szervezetet megerősítő vitaminok, így a C-, D- vagy B-vitaminok szedésének, valamint a gyógynövények is nagyon hasznosak.
Testünk baktériumflórája szervezetünk első védelmi vonala. A bőrt és a nyálkahártyákat borító savas és nyákos bevonaton kívül egy vastag baktériumköpeny is fedi. Csak a száj-, az orr- és a garatüregben több mint 50 milliárd testünkkel békés szövetségben élő baktérium található. Ezek is védenek bennünket az idegen kórokozók, az allergének és a bőrbetegségek ellen. Jelentősen csökkentik a hajlamot a fertőzések és immunbetegségek kialakulására.
Ennek a védőrétegnek a sérülése komoly szövődményeket okozhat:
• Kellemetlen puffadás, hasi görcsök
• Hasmenéses jellegű széklet
• Visszatérő fertőzések
• Gyulladások testszerte
• Allergiák, túlérzékenységi reakciók
• Bőrbetegségek
Ezért károsodása esetén feltétlen gondoskodni kell a mielőbbi regenerálásról is.
A mikroflóra legfontosabb károsítói:
• Gyógyszerek (antibiotikumok, hormonok – szteroidok, fogamzásgátlók –, daganatgátlók, fájdalomcsillapítók
• Stressz
• Rendszertelen és egészségtelen táplálkozás
• Rossz emésztés
• Élvezeti szerek: különösen a kávézás és az alkoholfogyasztás
Immunerősítő gyógyteákat megelőzésre is érdemes fogyasztani !
Immunerősítő gyógyteák:
A gyógynövényekből készült teák a gyógyítás számos területén óriási segítséget jelentenek. Immunerősítő hatóanyagaiknak köszönhetően néhány növényt tél előtt fontos beszerezni, és minél gyakrabban fogyasztani.
A csipkebogyó a legjobb természetes C-vitamin-források egyike, de a felszívódását segítő rutint, továbbá A-, K- és B-vitaminokat is tartalmaz. Hideg áztatással kell készíteni, és hosszú ideig fogyasztható.
A kakukkfűteát gyakran használják köhögésre, de az illóolajaiban található timol és karvakol fenoloknak köszönhetően fertőtlenítő hatással is bír, ezáltal hasznos az immunerősítésben.
A kasvirág erős immunerősítő, glikopéntartalma miatt gyulladáscsökkentő hatású, segíti a vírusok ellen küzdő fehérvérsejtek működését. Autoimmun betegek, terhes és szoptatós kismamák számára nem javasolt.
A kamilla illóolaja azulént tartalmaz, de érfalakat erősítő bioflavonok, keserűanyagok, emésztést segítő, légutakat nyugtató glikozidák is vannak a növényben. Antibakteriális hatású, és segít megelőzni a meghűlést.
A gyömbér a csípős ízét okozó gingerol és sogaol miatt gyulladáscsökkentő hatású, és serkenti a vérkeringést. Glikozidokat, illóolajokat tartalmaz, melyek támogatják a fertőzésekkel szembeni ellenálló-képességet.
A málnalevél magas C-vitamin-tartalmú, A-, E- és B-vitaminokat, flavonoidokat, cseranyagokat tartalmaz, de vasat, kalciumot, magnéziumot is. Hideg áztatással megmaradnak benne az immunerősítő vitaminok.
A feketeribizli-levél C-vitamint, a felszívódását segítő rutint, flavonoidokat, cseranyagokat tartalmaz. Enyhén vizelethajtó hatású, napi egy-két csészével akár hosszú ideig is fogyasztható.
A citromfű illóolajat, flavonoidokat, rozmaringsavat, cseranyagokat, keserűanyagokat is tartalmaz, hatásos a már kialakult megfázás kezelésére, jó izzasztószer. Nyugtató hatása miatt is kedvelt.
A menta illóolajai mentolt, amentont és karvont is tartalmaznak. Baktériumölő hatású, tisztítja a légutakat. Flavonoidokban gazdag, az emésztést is segíti. Kisgyerekeknek és a terhesség harmadik trimeszterében nem javasolt !
Az apróbojtorján gyulladáscsökkentő flavonoidokat, luteolint, légutakat nyugtató glikozidákat, és kovasavat is tartalmaz, utóbbi miatt enyhén vízhajtó és csonterősítő hatású. Külsőleg sebgyógyításra használják.
Immunrendszert aktiváló gyógynövények és módszerek :
Gyógynövények:
Lapachokéreg: az egyik leghatékonyabb baktérium-, vírus és gombaölő hatásokkal rendelkező gyógytea. Gátolja a gyulladások kialakulását, felgyorsítja azok lezajlását, mérsékeli a fájdalmat, segíti a salakanyagok kiürítését és támogatja az immunrendszer aktivitását. Egy liter vízhez 2 evőkanál vagy 3-4 filter (Actimun tea) fakérget kell számítani, 10-15 percig főzni kell, majd még 10 percig áztatni mielőtt elfogyasztjuk. 4 hetes kúraszerű fogyasztása csökkenti a fertőzésekre való hajlamot és lerövidíti a kialakult fertőzés gyógyulási idejét. Használhatjuk inhaláláshoz is, mert remekül enyhíti az orr- és a légúti nyálkahártyák gyulladását. Akinek hőemelkedése van, az zuhanyzás után készítsen magának egy kellemes meleg Lapachoteás fürdőt, garantáltan hamarabb kiheveri a náthát.
Macskakarom: a másik fontos dél-amerikai immuntréner. Kúraszerű szedése megelőzésre is ajánlható, ilyenkor elegendő kisebb mennyiség is. Azonban ha a már meglevő bajt szeretnénk orvosolni, átmenetileg emeljük meg az adagot. Az érzékenyebb gyomrúak csak evés közben vagy után fogyasszák. Ma már többféle készítmény kapható az üzletekben, érdemes utána járni, melyikben van a legkevesebb tetraciklikus oxindol-alkaloid, mert ha az jelentős mennyiséget tesz ki, akkor csökken a készítmény immunstimuláló hatása.
Shii take gomba: A Shiitake gomba egészségvédő hatása elsősorban szénhidrát-összetételében rejlik, anyagai gátolják a baktériumok és vírusok szaporodását, és az immunrendszer erősítésével még daganatgátló hatással is rendelkeznek. Számos kórházban alkalmazzák a rákos daganatok kemoterápiás kezelésével egyidejűleg a Shii-take kivonatot, hogy csökkentsék az erős vegyszerek egészséges szövetekre és az immunrendszerre gyakorolt káros mellékhatásait. A gomba rendszeres fogyasztása csökkenti a vércukorszintet, az allergiakészséget, valamint a gyulladásokat. Fontos fehérje- és káliumforrás, de tönkjében rengeteg cink található, amely aktivizálja az immunrendszert. A gombapor néhány nap alatt rendbe hozza a hurutos megbetegedéseket, kiváló köptető, hurutoldó és megszünteti a köhögést. Újabb amerikai és japán kutatások igazolták, hogy 70 százalékos védettséget egyes vírusokkal szemben.
Bíbor kasvirág: A növény frissen préselt levének legfontosabb hatóanyaga az arabinogalaktán nevű szénhidrát. Ha ez az anyag rákötődik a vírusok, baktériumok vagy daganatsejtek felszínére, odavonzza és fehérvérsejteket, és elősegíti a falósejtek munkáját, vagyis az idegen elemek eltakarítását. A klinikai tesztek és kutatások szerint leginkább a visszatérő fertőzések, gyulladások, ekcémák, allergia, herpeszek és daganatos betegségek kiegészítő kezelésére ajánlható.
Tajgagyökér: Már kis adagban is jelentősen aktiválja az immunrendszert, fokozza a szervezet stresszel és fertőzésekkel szembeni ellenálló képességét. Legfontosabb hatóanyaga az eleuterozid- B, mely serkenti a fehérvérsejtek termelődését, fokozza azok aktivitását. Fő felhasználási területe: kimerültség, stresszel összefüggő immungyengeség, vegetatív idegrendszeri stabilizálás.
Rendszeres sport:
Nem kell semmi bonyolult, önsanyargató és macerás dologra gondolni. Már az is rengeteget jelent, ha valaki napi 20 percet sétál, kocog vagy biciklizik. Legfontosabb, hogy örömünket leljük benne, ne terheljük túl a szervezetet és rendszeres legyen. A túlhajszolt (hétvégén mindent bepótolok szemléletű) fizikai aktivitás inkább legyengíti ellenálló erőnket, s ágynak dönt bennünket, mintsem segítene. Nagyon hatásos a tánc és a zenés torna, mert ott nemcsak a testmozgás, de a zene stimuláló és relaxáló hatása is érvényesül. Menjünk el táncházba vagy csoportos zenés tornákra is. Tegyük minél változatosabbá edzésprogramjainkat, hogy ne unjuk meg.
Salaktalanító kúrák:
A helytelen táplálkozás és a környezeti hatások miatt szervezetünkbe jutó salak-és méreganyagok jelentős mértékben képesek gyengíteni immunrendszerünket. Ezért nem árt időszakonként rövidebb-hosszabb tisztító kúrákat, heti salaktalanító napokat is beiktatni, ha hosszú ideig szeretnénk egészségesek maradni, vagy a legyengült ellenálló képességet újra fel szeretnénk javítani. Legjobbak a húsmentes és friss zöldségekben, gyümölcsökben gazdag diéták, a tejsavókúra és a léböjtkúrák különféle válfajai. Hosszabb kúrákat – különösen, ha beteg valaki – csak orvosi felügyelet mellett szabad végezni.
Víz-és hőkúrák:
Váltott zuhany: reggelente amikor már jól átmelegedtünk a zuhany alatt, gyorsan csapassuk le előbb a lábainkat, majd a karjainkat, nyakunkat, arcunkat és legvégül a törzset hideg vízzel. Edzetlenebbek eleinte csak a végtagokat és az arcot zuhanyozzák le, vagy ha még ez is túl sok, akkor állott (szobahőmérsékletű) vízbe mártott mosdókesztyűvel dörzsöljék le magukat. Utána alaposan le kell törölközni, s jó melegen felöltözni, majd egy csésze kellemes forró teát tanácsos inni.
Gőzfürdő, szauna: mindkettő nagyon hatékony salaktalanító, immun-és értorna. Javasolt minden héten egyszer, lehetőleg mindig ugyanakkor alkalmazni. Feltétlen figyeljünk a fokozatosságra és arra, hogy több lépcsőben történjen a forró légfürdőzés. Különben a hatása elmarad vagy túlterheli a szervezetet, sőt inkább csökkenti az immunaktivitást.
A legtöbb embernél a megfázás időtartama egy-másfél hét. Enyhe tünetek esetén nincs szükség tüneti kezelésre sem. Ha azonban állapotuk romlik, mindenképpen orvoshoz kell fordulni !
Gyógyulj a természet erejével !
Kati
Fülakupunktúrás Addiktológus Természetgyógyász,
masszázsterapeuta, családterapeuta